2013.05.16-19 - IX Piknik Archeologiczny Rydno
Dodane przez Kasia dnia 01 maj 2013 08:18

IX PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO"
Wąchock
16-19 maja 2013

Podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia, tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego "Rydno".

EPOKA KAMIENIA NA ŻYWO !!!

WIĘCEJ >>>


Treść rozszerzona

IX PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO"

16-19 maja 2013

Podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia, tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego "Rydno".

EPOKA KAMIENIA NA ŻYWO !!!

 

Tegoroczny Piknik odbędzie się w dniach 16-19 maja, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Będzie to dziewiata edycja tej imprezy.

ZAPRASZAMY W PODRÓŻ DO EPOKI KAMIENIA !!!

W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczną sztukę, "gastronomię", magię oraz dodatkowo metody pracy archeologów.


Na uczestników czekają także liczne konkursy i zabawy oraz inne atrakcje.

WSTĘP WOLNY !!!


Jeżeli chcesz podejrzeć jak żyli paleolityczni łowcy-zbieracze oraz pierwsi rolnicy neolityczni, nauczyć się rozniecać ogień i wykonywać krzemienne narzędzia, spróbować swoich sił w paleolitycznym "polowaniu", posmakować "pieczeni z mamuta" musisz być w dniach 18-19 maja nad zalewem w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno.

16 i 17 maja (czwartek i piątek) w godzinach 10:00 - 15:00 zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w zajęciach warsztatowych. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia grup (e-mail: poczta@rydno.pttk.pl lub tel.: 661 559 505) w celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa w pokazach i zajęciach.

ZAPRASZAMY !!!


 

W Piknikowym Kinie zobaczymy:

- "Pierwszy flet" - film produkcji słoweńskiej, 2010, reż. Jadran Sterle (oryginalny tytuł "Dan prve piśćali", ang. "The Day of the first Flute").

- "Trzcinica. Karpacka Troja" - 2011, reż. Zdzisław Cozac. Film zdobył Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Wyróżnienie w czasie I Festiwalu Filmów Archeologicznych - Kraków 2010.

- "Wyspa władców" - 2012, reż. Zdzisław Cozac.

- "Dawno temu w Iłży" - 2010, reż. Michał Drzewiecki. Film otrzymał nagrodę za "Najlepszy zagraniczny film przygodowy" ("The Best International Adventure Feature") na "New York Independent Film and Video Festival".

- "Miecz i krzyż - legenda grodu w Owidzu" - 2012, reż. Janusz Bocian.


W czasie Pikniku odbędzie się zakończenie Konkursu Fotograficznego "Moje miejsca w dolinie Kamiennej". Po rozdaniu nagród będziemy mogli obejrzeć nagrodzone i wyróżnione prace na plenerowej wystawie.

Regulamin konkursu przewiduje przyznanie nagrody specjalnej za najciekawsze zdjęcie nawiązujące do tematyki Pikniku i Rezerwatu "Rydno". Zapraszamy do udziału !!!

Kartę zgłoszeniową, regulamin konkursu i więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Klubu Fotograficznego FOTuryści.


Piknik inspirowany jest trwającymi już 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu - pozostałości kilkuset stanowisk osadniczych skupionych wokół kilku wychodni-kopalni hematytu, barwnika koloru czerwonego. Był to najpewniej towar drogi i poszukiwany. Wysłańcy różnych plemion, aby go zdobyć, przebywali niejednokrotnie po kilkaset kilometrów - świadczą o tym znajdowane na Rydnie obsydiany wydobywane wyłącznie w Słowacji i na Węgrzech, krzemienie z okolic Krakowa, z Podlasia i Pienin, oraz ziarna hematytu z Rydna występujące na odległych stanowiskach.

Niektóre z przebadanych tu stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia. W celu ochrony niezwykłego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na świecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwały starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. Udało się to dopiero w 1986 roku. Rezerwat objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku.

Organizatorami Pikniku są: Klub Archeologiczny "Rydno" działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta i Gminy Wąchock, Zarząd Główny PTTK.


DOJAZD I PARKING - z Wąchockiego Rynku należy kierować się w kierunku północnym - ulicą Kolejową. Po około 300 metrach trzeba skręcić w lewo w ulicę Św. Rocha, po kolejnych 500 m. osiągamy parking (po prawej). Stąd już tylko krótki spacer deptakiem wzdłuż położonego za parkingiem zalewu (w kierunku zachodnim).

PIESZO - najlepiej dotrzeć deptakiem wzdłuż brzegów zbiornika wodnego na rzece Kamiennej.


PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO" odbywa się co rok (od 2005) w połowie maja. Jest on poświęcony epoce kamienia - czasom kiedy Rydno było swoistą "stolicą" Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu. Jest również doskonałą, "żywą" lekcją historii.